:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P یادداشت
لزوم تشكيل "شبکه تعاملات دانشپژوهان دکتری معماری و شهرسازی" خارج از كشور

فرآیند نهادینه شدن پژوهش در معنای عام و بهره گیری از آن در تمامی سطوح کنشهای انسانی در معنای خاص، حلقه گم شده توسعه و پیشرفت جوامع در حال توسعه است؛ در این راستا  تشکیل گروههای علمی بر اساس نیازهای مشترک افراد می تواند باعث هم افزایی تلاشها و جلوگیری از انجام کارهای تکراری و در نهایت افزایش سرعت تولید دانش شود. از طرف دیگر تعاملات تخصصی در بستر چنین گروههایی منافع افراد و به تبع آن گروهها را در مواجهه با تهدیدها و فرصت ها را می افزاید. بر پایه چنین تفکری، تلاش برای تقویت ارتباطات دانشپژوهان دوره دکتری گروه رشته های معماری و شهرسازی و تقویت ارتباط پژوهشگران رشته های مرتبط، شبکه پژوهشگران معماری و شهرسازی خارج از کشور شکیل گرفته است.
نفس حضور روزافزون پژوهشگران  رشته های مذکور در خارج از مرزهای جغرافیایی کشور ایران از یکسو و مطرح بودن زبان فارسی در دو کشور افغانستان و تاجیکستان به عنوان زبان رسمی از سوی دیگر فرصتی تلقی شده که ماهیت زبان خود بستری برای ارتباط را فراهم سازد؛ در عین حال لازم به ذکر است که شرایط دانشجویان خارج از کشور لازم به ذکر است که شرایط دانشجویان خارج از کشور در این رشته با شرایط پژوهشگران داخل کشور تفاوت ماهوی و ساختاری در بستری متفاوت دارد و تشکیل این شبکه خود به خود دستاوردی مضاعف برای هر دو گروه به همراه خواهد داشت.
گستره ای از اهداف با ترجیع بند تعامل در حوزه گسترش پژوهش به عنوان سرمایه ای برای اعضا و دیگر جوامع هدف مد نظر این شبکه است؛ راهکار اعمال این رویکرد از تاسیس بانک اطلاعاتی آثار علمی پژوهشگران برای اعضا در جهت تضارب و تقارب آرا، آغاز و به افق هایی که در حال حاضر برای موسسین نیز هم رزمگشایی نشده، خواهد انجامید. که در ذات خود بالطبع از چیستی فرایندگونه منتج از همان "تضارب و تقارب" تبعیت خواهد کرد. بدیهی است گسترش ارتباطات درون نسلی و میان نسلی در بستر زمان تنها یکی از ثمرات موفقیت چنین راهبردی است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری