:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
شنبه، ۱ آبان ۱۴۰۰
:: English Section
P یادداشت
شناخت جايگاه، نظارت و كنترل در بازار مسکن

Azar Mohajer آذر مهاجردر اين ركود ظاهري (از اين جهت كه تاثيرات معمول حاصل از ركود را شاهد نيستيم) كه بر بازار مسكن حكمفرماست اگر قصد خريد خانه داشته باشيد و سري به چند مشاور املاك بزنيد با قيمت‌هاي عجيب و غريبي مواجه مي‌شويد كه عمده تعجب حاصل از شنيدن ارقام بي‌ربط است به ويژه زماني كه در مقام مقايسه بر مي‌آييد والبته نياز به گفتن نيست كه اين مساله ناشي از عدم نظارت صحيح بر قيمت واحدهاي مسكوني است.
متاسفانه نه تنها دولت بلكه NGOهاي مرتبط نيز هيچ توجهي به نحوه قيمت‌گذاري بر واحدهاي مسكوني ندارند و به همين دليل بساز بفروش‌ها به جاي توليد هر چه بيشتر و فروش توليدات خود، با خواب سرمايه بر قيمت واحدها مي‌‌افزايند و بازار مسكن را در اختيار مي‌گيرند.
براي بهبود چنين شرايطي لازم است سياستگذاران بخش مسكن در پي ايجاد تعادل بين سود، قيمت تمام شده و تسهيلات اعطايي بخش مسكن باشند، اما عملا هيچ نوع توازن و تعادلي بين اين اجزا وجود ندارد و حتي بازپرداخت اقساط تسهيلات اعطايي نيز به‌رغم اينكه براي ارتقا توان خريد خانواده‌‌ها در نظر گرفته شده است، فقط از عهده گروه‌هاي خاصي كه درآمدهايي بيش از درآمد گروه متوسط جامعه دارند، بر مي‌آيد.
كارشناسان معتقدند مديران بخش مسكن بايد سياستگذاري جهت توليد مسكن، سياستگذاري در اجراي اصول شهرسازي، سياستگذاري در ساخت ساختمان‌هاي دولتي و سياستگذاري درباره نظام فني و اجرايي ساختمان را جز وظايف اصلي خود بدانند و مجددا به كنترل بازار زمين‌شهري توجه كنند چون عملا اين بازار از دست رفته است. تامين اعتبارات مالي خريد مسكن به همراه ايجاد تعادل بين اجزاي بازار مسكن و نظارت و كنترل بر قيمت مسكن و اجاره از جمله اقداماتي است كه دولت مي‌تواند با انجام آنها وضعيت كنوني بخش مسكن را سامان دهد و همه اين موارد محقق نخواهد شد مگر زماني كه دولت به جاي تصدي‌گري، سياستگذاري و هدايت‌گري را از برنامه‌هاي اصلي خود بداند. به نظر مي‌رسد لازم است قبل از هر اقدامي دولت جايگاه خودش را بشناسد و NGOها و مردم قبل از هر حرف وحديثي، عملكردها را مورد انتقاد قرار دهند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری