:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P یادداشت
کربلا رو به آینده‌ای درخشان

بهرام هوشیاریوسفیکربلا همچون بسیاری از شهر‌هایی با مولفه‌های مشابه به دو بخش جديد و قديم تقسيم شده، مجموعه بافت تاريخي شكل گرفته تحت تاثیر و در كنار حرمين امام حسين(ع) و حضرت ابوالفضل عباس(ع)، بافتی نسبتا فرسوده را بدون داشتن مختصات اساسی به لحاظ زیر ساخت‌های شهری، به عنوان شاكله بخش كربلاي قديم تشكيل داده‌اند و در کنار آن بخش ديگري كه اميد به توسعه آن حتی در کوتاه مدت مي‌رود در حال شكل‌‌گيري و یا به اصطلاح پوست اندازی است.
وجود بالغ بر 50‌ برنامه سرمايه‌گذاري عمدتا خارجي که مورد تصویب دولت و مدیریت کلان شهری در كربلا بوده و درحال پيگيري هستند، و نيزبرنامه های بسیار گسترده وزارت مسكن و بازسازي عراق در جهت انبوه سازي مسكن در اين شهر، هیچ شکی در مورد وجود افق‌هایی جالب توجه در آینده کربلا باقی نگذاشته است؛ این در حالی است که وجود بيش از يك صد مسجد و بيش از بيست مدرسه علوم ديني در كنار مقوله‌ای به نام توریسم مذهبی، موقعيتي را فراهم ساخته كه تمامي كارشناسان در زمينه پيشرفت قطعي اين شهر در 5 سال آينده متفق القول باشند.
در حالی که پيش‌بيني مي‌شود بيشترين زائران كربلا درسال‌‌هاي آتي، ايرانيان عاشق اهل بيت باشند، چه نیکوست بزرگترین هتل ها و مراکز خدمات رسانی به زوار نیز از آن ایرانیان باشد.در حال حاظر، مديريت انتظامي شهر كربلا در كنترل نيروهاي لهستاني و بلغاري است، يعني ميانه‌روترين نيروهاي ائتلافي، كنترل دومين پايگاه تقدس شيعيان را در حالي برعهده گرفته‌اند،‌ كه گمان آن مي‌رود به زودي كنترل تمامي عراق به دست خود عراقي‌ها بيفتد. البته شهردار کربلا نیز با مدیریت نظامی شهر کاملا هماهنگ عمل می‌کند، سفر دکتر الیاسری در هفته گذشته به بلغارستان و امضای یادداشت‌های تفاهمی در حوزه اختیاراتش، نشانگر این امر است که شهردار کربلا به صورت بسته عمل نمی‌کند (هر چند انتقاداتی نیز در عرصه خدمات شهری بر مدیریت وی وارد است). در هر مدیریت شهر کربلا در حال گسترش کانون‌های مدیریت به سمت و سوی مشارکت مردمی و یاری رسانی به توسعه سازمان‌های غیر دولتی با بازه عمل شهری است.
شاید این نکته نیز خالی از لطف نباشد که بدانیم به لحاظ آمار‌‌ بمب‌گذاري‌ها و عمليات‌هاي تروريستي در پايين‌ترين بخش جدول است به عبارت دیگر با توجه به شرایط حال حاظر عراق كربلا از امنيت نسبي برخوردار است.
ایرانیان از دیرباز با شهرهای مقدس شیعی دارای ارتباطی خاص بوده‌و هستند و همواره (به غیر از موادی که روابط دو کشور در حالت عادی نبوده‌است)، بیشترین تاثیر را در این شهرها داشته‌‌‌اند؛ شاید بتوان گفت که حتی اقتصاد شهر هایی همچون کربلا در حالت طبیعی بسیار متاثر از زوار ایرانی است، آنچنان که در یکی دو سال اخیر حتی دستفروشی در حواشی حرمین کربلا، در سایه ایرانیانی که به عشق زیارت قبول خطر کرده‌اند، کسبی پر سود برای عراقیان حتی اهل شهر های مجاور بوده‌است!
در نگاهی اقتصادی/خدماتی، كيفيت پايين مراكز پذيرش گردشگر مذهبي، بخش هتل‌ داري و هتل آپارتمان سازي را در كربلا به حوزه‌ اي بسيار جذاب براي سرمايه‌گذاران خارجي تبديل كرده است. در حالی که پيش‌بيني مي‌شود بيشترين زائران كربلا درسال‌‌هاي آتي، ايرانيان عاشق اهل بيت باشند، چه نیکوست بزرگترین هتل ها و مراکز خدمات رسانی به زوار نیز از آن ایرانیان باشد. زیارتی بدون دغدغه و سرشار از عشقی شیعی و مهری ایرانی. انشاالله

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری