:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P یادداشت
وقتی معماری سیاسی می‌شود؛ در حاشیه دیدار خاتمی با مدیران، اعضای شورای هدایت فنی و معماران ساختمان‌های وزارت امور خارجه

بهرام هوشیار یوسفیبه گزارش مهر، سید محمد خاتمی رییس جمهوری روز پنجشنبه گذشته، با مدیران، اعضای شورای هدایت فنی و معماران و طراحان ساختمانهای وزارت امور خارجه در خارج از کشور دیدار کرد. به اعتقاد بسیاری، این مجموعه، با توجه به محدودیت تعداد طرح‌ها و انتخاب معماران بدون اعمال یک رقابت عادلانه، یکی از بحث‌انگیز ترین فعالیت‌های معمارانه دولت خاتمی در مقیاس کلان بود.
گرچه خاتمی در در این دیدار، سعی داشت به طور ضمنی، 35 طرح ساختمانی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که 20 طرح از آنها به اجرا رسیده است، به عنوان بخشی از توسعه تز گفتگوی تمدن‌های خود قلمداد کند ولی اعتقاد بسیاری از ارباب فن و فعالان غیر حاظر در جمع منتخب وزارت امور خارجه برای طراحی این مجموعه، غیر از این است!در کنار این امر بسیاری معتقدند، حفظ مهر و نشان هویت ایرانی در معماری معاصر کشور، آنچنان که خاتمی پنجشنبه بسیار بر آن تاکید کرد، در مورد این 35 طرح چندان مصداق نداشته‌است. یکی از فعالان طراحی این مجموعه که خود یکی از سفارت ها را طراحی کرده‌است در این مورد می‌گوید: « بسیاری از طرح‌ها نه تنها هویت و رنگ و بوی ایرانی نداشتند بلکه به جرات می‌توان گفت اگر تابلوی سفارت ایران روی آنها نصب نشود اصلا معلوم نیست به کدام کشور تعلق دارند و یا حتی سفارت هستند یا نه...!». این معمار که سابقه تدریس در دانشگاه‌ها را نیز دارد اضافه می‌کند: «من کاری ندارم که آقای خاتمی معتقدند معماران ایرانی توانسته‌اند ایده گفت وگوی تمدن ها و فرهنگ ها را در خارج از کشور محقق سازند، ولی آنچه عملا دیده‌ می‌شود چیز دیگری است...».
گمان کارشناسان بر این است با تغییر دولت و در صورت ادامه طراحی نمایندگی های ایران در خارج از کشور، معماران جدید غیر از آن خواهند بود که در برنامه حاظر با سخاوت تمام به عنوان منتخبین دولت خاتمی، مورد لطف قرار گرفتند!
در هر حال علیرغم نظر مخالفان تیم طراحی سفارت‌ها باید گفت اکثریت این تیم از بین معماران مطرح و کار بلد ایران انتخاب شدند و کلیت چنین فعالیت هر چند بسیاری علاقه‌مندند به آن رنگ و بوی سیاسی بدهند، به نفع معماری معاصر ایران خواهد بود.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری