:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P یادداشت
از مسكن حداقل‌ تا خانه

بهرام هوشيار يوسفي‌بيش از 30 سال است كه تامين مسكن ارزان‌قيمت براي اقشار كم‌درآمد در كشورهاي در حال توسعه و نيز توسعه يافته، موضوعيت داشته است، يكي از برنامه‌هايي كه بسيار موردتوجه دولت‌هاي كشورهاي جهان سوم بود تجهيز اراضي جديد در حاشيه شهر و تامين آب، تاسيسات بهداشتي و فاضلاب براي اين مناطق و همكاري با مردم در ايجاد واحدهاي مسكوني بود.
مقامات «بانك جهاني» نيز با اعطاي وام براي اجراي اين نوع طرح‌ها در راستاي ايده‌اي به نام تامين «مسكن حداقل»، برخوردي كاملا حمايتي داشت، هرچند اين وام‌ها به دلار آمريكا پرداخت مي‌شد و باتوجه به كاهش ارزش برابري ارز كشورهاي وام‌گيرنده در دوره‌هاي درازمدت بازپرداخت، هزينه بازپرداخت در درازمدت افزايش بسيار داشت.
موضوعي كه بسيار بااهميت مي‌نمود، عبارت بود از استاندارد آنچه در عرصه «مسكن حداقل» ناميده مي‌شد، مقامات «بانك جهاني» با ارائه مفهومي تحت عنوان «هسته‌هاي اوليه مسكن»، كه عبارت بود از قسمت‌هاي ضروري يك مسكن قابل توسعه، تلاش داشتند فعاليت‌هاي مسكن‌سازي را در اين حوزه به اصطلاح يك كاسه كنند و كنترلي تجميع شده براين روند در كشورهاي كمك گيرنده داشته باشند... «هسته‌هاي اوليه مسكن» و حجم و كيفيت آن بسيار جاي بحث داشت و البته با تعاريف ارائه شده از جانب «بانك جهاني» كاملا خالي از مفاهيم فرهنگي، بومي و منطقه‌اي بود.
در كنار مبحث استاندارد «هسته اوليه مسكن» بحث‌هايي چون حقوق انساني، ‌به لحاظ «زيستن در فضاي مصنوع»، «استطاعت مالي» خانوار نيازمند مسكن، «سياست‌هاي كلان مسكن در عرصه ملي»، «نرخ رشد سريع شهرنشيني»، موج مهاجرت روستا به شهر و شهر كوچك به شهر بزرگ و... همواره از مولفه‌هاي موثر در اين حوزه بوده‌اند.حقيقت اين است كه با كمال تعجب (شايد هم تعجبي نداشته باشد!) آنچه در كلانشهرها علي‌الخصوص در كشورهاي در حال توسعه مشاهده مي‌شود (در حدود 40 سال گذشته) اين است كه تراكم در محلات كم‌درآمد و بخش‌هايي كه به عنوان «اسكان غيررسمي» خوانده مي‌شود همواره در حال افزايش بوده و سطح خدمات شهري به حداقل سوق يافته است. همچنان گروه‌هاي مهاجران، زمين‌هاي دولتي و خصوصي را به طور غيرقانوني تصرف مي‌كنند و به كلوني‌هاي خود سامان مي‌بخشند(!)، نظام شهري درهم مي‌ريزد و همچنان سياست‌هاي كلان دولتي در اين عرصه را بي‌تاثير مي‌نمايد...!

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری